İçeriğe geç

Elektrik Fatura Desteği Yardım Başvurusu ve Şartları

  electricity_2351658-m

  Elektrik fatura desteği sağlık sorunları yaşayan ve sürekli cihaz kullanmak zorunda kalan kişilere ödenen yardımlardır. Medikal cihaz kullanmak zorunda olan kişilerin ödemeleri devlet tarafından yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından fatura desteği verilmektedir. Yılbaşında farklı ve yeni  ödeme tutarları belirlenmektedir. Destekten faydalanmak için başvuru yapılması ve başvurunun olumlu olarak sonuçlanması gerekmektedir. Ülkemizde cihazlara bağlı olarak yaşamak zorunda kalan binlerce insan bulunuyor. Devlet maddi yardımlar ile birlikte insanların maddi yüklerinin bir kısmını karşılamaktadır. Elektrik fatura desteği ödeme şartları ve kuralları bulunmaktadır. Herkes bu destekten olumlu olarak faydalanma sağlamaktadır.

  Elektrik Fatura Desteği Yardım Başvurusu Koşulları ve Süreci

  Elektrik fatura desteği yardım başvurusu için birtakım kurallar bulunmaktadır. Destekten yararlanmak için kronik bir rahatsızlığa sahip olmak ve bu kronik rahatsızlık nedeniyle cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda kalan insanlar faydalanmaktadır. Cihaz kullanımı nedeniyle artan elektrik faturasının devlet tarafından bir kısmı ödenmektedir. Yardım Başvurusu için online ortam üzerinden de başvuru yapıldığı gibi bizzat da ilgili kurumlara gidilerek başvuru yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan kurumlar üzerinden başvuru işlemleri dakikalar içinde yapılabilir. Destekten faydalanmak için bakanlık tarafından belirlenen şartlar arasında muhtaç ve cihaz kullanımı konusunda bağımlı olarak yaşayan insanların elektrik faturasının karşılanacağı konusunda kurallar bulunmaktadır.

  4-08-foto-mishnev-001

  Elektrik fatura desteği yapmak için ilk olarak kişinin e-devlet uygulaması üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na atama motoruna yazarak karşımıza çıkan elektrik fatura destek sekmesine tıklanarak başvuru tamamlanmaktadır. Kuruma giderek başvuru yapmak da mümkündür. Elden teslim edilecek olan belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. İnternet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde elektrik fatura desteği için yardım başvurusunda bulunmak oldukça kolay olmaktadır. Fatura yardımı yapılacak olan kişiler için hanede yaşayan insan sayısına ve eve giren net brüt tutar oranına bakılarak yardım yapılmaktadır. Ödemeler düzenli olarak yapılmaktadır.

  İlginizi Çekebilir:  Dar Gelirli Vatandaşlar İçin Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Elektrik Fatura Desteği Başvurusu Sonuçları

  Elektrik fatura desteği başvurusu onaylanması durumunda hanede yaşayan insan sayısına bakılarak ve kullanım bedeline bakılarak aylık düzenli olarak maddi destek yapılmaktadır. 1 veya 2 kişilik yardıma muhtaç olan aileler, 3 kişilik yardım gereken aileler ve 4 ve daha üstü olarak yaşayan aileler için aylık belirlenen ödeme tutarları arasında farklılık oluşmaktadır. Tüketim bedelini karşılamak ve ailenin maddi zorluk yaşamaması adına elektrik faturası desteği kişi yararını gözeterek yapılmaktadır. Ödeme tutarları ve ücretleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da belirlenmektedir.

  Ülkemizde elektrik faturası desteği için başvuru yapmak zorunda kalan birçok ile bulunmaktadır. Kronik hastalıklar nedeniyle cihaza bağlı yaşama durumu olan kişilerin yaşamını kolaylaştırmak ve elektriklerinin kesilmemesi için devlet destek sağlamaktadır. Maddi yardımlar için başvuru şartı zorunludur. Başvuru sonrasında değerlendirme ve araştırma süreci başlayacaktır. Uygun görülen ailelere elektrik faturası desteği sağlanacaktır. Geçim sıkıntısı çeken ve sağlık sorunu ile mücadele eden kişilerin elektrik borçlarından kurtulmalarını ve maddi olarak da mağdur olmamalarını sağlamak amacıyla belirli ücretler aylık olarak ödenmektedir.

  Ödenecek tutar yapılan elektrik zammına bağlı olarak yeniden düzenlenmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da başvuru yapılmaktadır. E-devlet uygulamasına giriş yapılarak başvurular için arama alanının kullanmak gerekmektedir. Elektrik ödeme konusunda yardım almak isteyen kişilerin durumlarına ve geçimlerine bakılarak destek ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler için başvuru sonuçlarının onay alması gerekir. Olumlu olan başvuruların ödemesi için hesap numarası istenebilir. Başvuru sırasında hesap bilgisi olan kişilerin doğru ve eksik olmadan bilgilerini girmeleri gerekmektedir. Hesabı olmayan vatandaşlar için PTT ödeme kanalları tercih edilecektir.

   

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir