İçeriğe geç

Dyk Öğrenci Başvuru Kursları Başvuruları Nasıl Yapılır?

  dyk-ogrenci-basvurusu

  Dyk öğrenci başvuru ile dyk kurslarına başvuru yapmak isteyen öğrenciler bu işlemlerini oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecek. Milli Eğitim Bakanlığının sağladığı dyk e-kurslar sayesinde ek olarak verilen eğitimlerden ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyor. Bu yüzden dyk öğrenci başvuru işlemleri de yoğun bir ilgi görüyor. Öğrenciler her sene Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş tarihler arasında bu kurslardan yararlanma fırsatı için başvurularını yapıyor. Peki, Dyk tam olarak nedir? Kimler bu kurslara katılabilir? Başvurular nasıl yapılır? Bu kursların haftalık eğitim süresi ne kadardır? Bu ve benzeri konularda merak ettiğiniz her detaya yazının devamını okuyarak kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

  Dyk Nedir?

  Dyk yani Destekleme ve Yetiştirme Kursu, Milli Eğitim bakanlığınca devlet okullarında öğrenciler için ücretsiz olarak ekstradan verilen dersleri nitelendiriyor. Destekleme ve yetiştirme kursları tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra tam olarak müfredata yönelik dersler işlendiğinden öğrenciler için birçok avantaj sağlamaktadır. Bu kurs adı altında dersler belirli zaman dilimlerinde öğrenciye aktarılır. Bu kurs kapsamında öğrenciler hem eksikliklerini kapatmış olurken hem de bildikleri konularda pekiştirme yapma fırsatı kazanıyor. Dyk öğrenci başvuru sayesinde öğrenciler eğitim öğretimleri adına oldukça anlamlı bir adım atmış oluyor. MEB tarafından desteklenen bu kurs, onların hayatına yön vermede etkili bir konumda yer alıyor.

  DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kurslarına Kimler Katılabilir?

  Destekleme ve Yetiştirme kurslarına katılması uygun görülen belli şartlarda öğrenciler vardır. Bu şartlara uyum sağlayan öğrenciler kolay bir şekilde dyk öğrenci başvuru ile bu fırsattan yararlanmaya başlayabilir. Gerekli olan şartlar şu şekildedir:

  • Başvuru yapacak olan kişi örgün ya da yaygın bir orta öğretim kurumundan mezun olmuş olmalıdır.
  • Mesleki ve teknik orta öğretim programına sahip olan özel eğitim meslek liselerinden mezun olan kişilerin bu kursa katılma hakkı vardır.
  • Örgün ya da yaygın fark etmeksizin açık öğretim ortaokul öğrencileri katılabilir.
  • Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim okullarındaki orta öğretim öğrencileri bu fırsattan yararlanabilir. Bu kapsamda görme engelli, işitme engelli, ortopedik, hafif düzey zihinsel engelli kişiler dahil edilir.
  • İmam hatip ortaokulu öğrencileri katılım sağlayabilir.
  • Örgün ve yaygın orta öğretim kurumlarında eğitim görmekte olan öğrencilerin kurslara katılımı uygundur.
  • Mesleki ve Teknik orta öğretim programı uygulanan özel eğitim meslek lisesi öğrencileri kurslara katılım sağlayabilir.
  İlginizi Çekebilir:  Riskli Binalarda Oturanlar İçin Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu şartları sağlayan öğrencilerin Milli Eğitim destekli ücretsiz kurslardan faydalanma hakkı olacaktır. Bunun için yapılması gereken tek şey dyk öğrenci başvuru işlemidir.

  DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Başvuruları Nasıl Yapılır?

  Dyk öğrenci başvuru ile destekleme ve yetiştirme kursları için başvuruda dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle başvurularınızı https://e-kurs.meb.gov.tr/Login.aspx linki üzerinden karşınıza çıkacak ekranda yer alan adımlar doğrultusunda tamamlayabilirsiniz.
  • Başvurular bu şekilde internet üzerinden e-kurs modülü olarak gerçekleştirilir.
  • Öğrenciler tercihlerini yaparken kurs merkezleri tarafından belirlenen ders ve kurs talebinde bulunan öğretmenler arasından gerçekleştirirler.
  • Resmi örgün eğitim ya da özel öğretim kurumları dahilinde olan öğrenciler kayıtlı oldukları okulun ya da ikametgah adreslerinin yer aldığı ilçe sınırına dahil olan kurs merkezlerinden birine e-kurs modülü üzerinden tercih yapabilir.
  • Yaz döneminde ise öğrenciler okullarının bulunduğu alan dışındaki il ve ilçelerde olan kurslara katılım sağlayabilirler.

  DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Haftalık Eğitim Süresi Ne Kadardır?

  Dyk öğrenci başvurusu sonrası yararlanmaya başlayabileceğiniz bu kurslar öğrenciler için birçok avantaj sağlamaktadır. Eğitimleri adına atabildikleri büyük bir adım olduğu gibi bunun yanı sıra her zaman şartlara uygun olarak devam ettirebilecekleri bir yapıdadır. Ulaşım açısından oldukça kolay olan bu kurslar sayesinde öğrenciler kendilerini hem geliştirebilecek hem de bildikleri konularda kendilerini tekrar etmiş olacaklar. Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında eğitim süreleri arasında farklılıklar görülür. Eğitim süreleri şu şekilde detaylandırılabilir:

  • 5,6 Ve 7. Sınıfı ile 9,10 Ve 11. sınıf öğrencileri en fazla 3 Ders alabilir. Bu da haftalık toplamda 12 saate kadar ders alabilecekleri anlamına gelir.
  • 8. sınıftaki öğrenciler İse en fazla 6 ders olmak üzere toplamda 18 saate kadar ders alabilir.
  • 12. Sınıf öğrencileri ve mezunlar en fazla 6 ders ve haftalık 24 saate kadar ders alabilir.
  İlginizi Çekebilir:  Tapu Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Dyk Öğrenci Başvuru hakkında bütün detayları sizlere aktardık. Düşüncelerinizi yorumlar kısmında görmekten mutluluk duyarız. Daha fazla https://resmibasvuru.com/diger-basvurular/ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir