İçeriğe geç

DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

  osym

  Lisans eğitimine geçiş yapmak isteyen meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans mezunlarının başvurduğu sınavdır. Sınavı kazananlar lisans eğitimi veren fakültelere geçiş yapabilir. DGS, Dikey Geçiş Sınavının kısaltılmışıdır. Sınav ÖSYM’nin sınav takviminde belirttiği tarihte yapılır. Başvurular ÖSYM’nin belirlediği tarih aralığında yapılır. Dikey geçiş sınavı (DGS), ÖSYM tarafından Temmuz veya Ağustos ayında yapılır. Her yıl yapılan bir sınavdır.

  DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

  DGS başvurusu yapmak isteyen öğrenciler aşağıdaki yöntemleri kullanarak başvurularını yapabilirler:

  • ÖSYM Başvuru Merkezlerine Giderek DGS Başvurusu Yapma
  • ÖSYM İnternet Sitesi Üzerinden DGS Başvurusu Yapma
  • ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması Üzerinden DGS Başvurusu Yapma

  ÖSYM Başvuru Merkezlerine Giderek DGS Başvurusu Yapma

  ÖSYM Başvuru merkezlerine giderek Dikey Geçiş Sınavı başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için gerekli belgeleri hazırlayıp merkeze doğrudan başvuru yapmalısınız. Aşağıdaki bağlantıda ÖSYM Başvuru Merkezlerinin adres ve iletişim merkezleri listelenmiştir. Bulunduğunuz il ve ilçeye göre size en uygun merkezi seçerek Dikey Geçiş Sınavı başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

  Başvuru merkezleri listesi için tıklayınız.

  Dikey Geçiş Sınavı aday başvuru formu için tıklayınız.

  ÖSYM İnternet Sitesi Üzerinden DGS Başvurusu Yapma

  ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden aday işlemleri sayfası mevcuttur. Bu sayfadan Dikey Geçiş Sınavı başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Sayfaya ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  ÖSYM Aday İşlemleri sayfası için tıklayınız.

  Sayfaya girdiğinizde sınav başvurusu alınan aktif sınavları listelenmiş olarak görürsünüz. Dikey Geçiş Sınavı zamanı geldiğinde başvuru yapabileceğiniz bağlantı sayfada listelenir. Bu form aracılığı ile Dikey Geçiş Sınavı başvurunuzu yapabilirsiniz. Dikey Geçiş Sınavına başvuru yapmak için öncelikle TC Kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerekir.

  ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması Üzerinden DGS Başvurusu Yapma

  Mobil uygulamalar diğer alanlarda olduğu gibi sınav başvurularında da bize kolaylık sunmaktadır. ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulaması üzerinden Dikey Geçiş Sınavı başvurunuzu oluşturabilirsiniz. ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Müfettiş Yardımcılığı Sınav Başvurusu

  Play Store – ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi mobil uygulaması için tıklayınız.

  App Store – ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi mobil uygulaması için tıklayınız.

  Bağlantıları kullanarak ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasını indirdikten sonra TC Kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz ile birlikte giriş yapmanız gerekir. Sisteme girdikten sonra Dikey Geçiş Sınavı başvurusu yapabilirsiniz. Aktif sınav başvurularını mobil uygulama yardımıyla hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

  DGS’ye (Dikey Geçiş Sınavı) Kimler Başvurabilir?

  Dikey Geçiş Sınavına başvuru yapabilmek için bazı şartlar aranır. Bu şartlara uyan öğrenciler yukarıda anlatılan yöntemleri kullanarak Dikey Geçiş Sınavı başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Aranan şartlar şu şekildedir:

  • Ön lisans bölümlerinden mezun olmuş yada mezun olabilecek durumda olmak.
  • Açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmak yada mezun olabilecek durumda olmak.

  Bu şartı taşıyan öğrenciler yada yeni mezunlar Dikey Geçiş Sınavına başvurabilirler. Yurtdışında bulunan öğrenciler sınava başvurabilirler. Eğer sınav başvuru tarihinde yurtdışında olurlarsa, ÖSYM başvuru yapabilme imkanı sunar.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir