İçeriğe geç

Avivasa Bireysel Emeklilik Hesaplama ve İptali

  avivasa_b

  Avivasa’nın sunmuş olduğu bireysel emeklilik sistemi 2022 yılında da kendi emekliliklerini düşünen kimseler için avantaj oluşturmaktır. Avivasa Bireysel Emeklilik Hesaplama ve İptal (Cayma) 2022 yılı için belirli değişikliklere gidilmiştir. Bu kapsamda yatırımlarınızın ne kadar değerleneceğini ve iptali halinde ne yapılması gerektiğini bilmeniz yararlı olacaktır.

  Avivasa Bireysel Emeklilik Nedir?

  Avivasa bireysel emeklilik, kişilere mevcut sosyal güvencelerinin yanında emekli oldukları dönemde ilave gelir sağlayan ve yaşam standartlarının düşmemesini hedefleyen sigorta türüdür. Bu sayede, sisteme giriş yapan kişi en az 10 yıl sistemde kalma ve emeklilik yaşı olan 56’yı tamamlaması halinde yatırdığı prim bedelleri üzerinden ister toplu halde isterse seçilen vade aralıkları ile taksitle emeklilik maaşı almaktadır. Ancak bu sistemde unutulmaması gereken emeklilik sistemine bir alternatif değil, mevcut emekliliğe karşı tamamlayıcı bir yapıda bulunmasıdır. Bireysel emeklilik kapsamında, kişinin emeklilik dönemlerinin rahat geçmesi amaçlanmaktadır.

  Avivasa Bireysel Emeklilikten Kimler Yararlanabilir?

  18 yaşını doldurmuş herkes Avivasa bireysel emeklilikten yararlanabilmektedir. Bireysel emeklilik gönüllü ve zorunlu olarak iki şekilde yapılmaktadır. Sigortalı bir işte çalışılması halinde işyeri tarafından sigortalının sisteme doğrudan girişi sağlanmaktadır. Kişinin sistem için ödemesi gereken tutar ise otomatik olarak maaşından kesilmektedir. Dilerse kişi en az tutardan başlatılan tutarı daha sonra yükseltebilmektedir. Gönüllü katılımlarda ise ödenecek prim tutarları sigortalının isteğine bırakılmıştır.

  avivasa

  Avivasa Bireysel Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Bireysel emeklilik, fonlar üzerinden işleyen bir tasarruf sigortasıdır. Bu yüzden bireysel emeklilik sistemine giriş yapıldığında fonların yönetimine dikkat edilmelidir. Çünkü fonlar üzerinden ilgili süre sonunda kişinin yatırımları değerlendirilmektedir. Sabit halde sürekli gelir getiren fonlar olamayacağı için sigortalı kişinin bu süreçte dikkatli olması ve özenli bir şekilde fonlarını yönetmesi gerekmektedir. Bu durum göz önünde tutularak Avivasa bireysel emeklilik hesaplama şu şekilde yapılır;

  • Öncelikli olarak Avivasa’nın hesaplama aracı olan siteye buradan giriş yapılır.
  • Daha sonra açılan sayfada doğum tarihi, aylık bazda BES kapsamında yatırılacak tutar ve emekli olma yaşı girilir.
  • Bu bilgilerden sonra devlet katkısı tutarı belirtilir ve emeklilikte elde etmek istenen gelir yazılır.
  • İleri sekmesi ile bilgilerin doğru olarak girilmesinin ardından sisteme ne kadar ödeme yapmanız, sistemde ne kadar kalmanız ve alacağınız tutar tahmini olarak ekranda belirtilir. Tutarın tahmini olması için mevcut fonların sizin emekli olacağınız durumda hangi değere tekabül edeceğinin bilinmemesi yüzündedir. Fon yönetimi, BES’teki tutarı belirleyen en önemli etmendir.
  İlginizi Çekebilir:  E-Devlet Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

  Avivasa Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

  Avivasa bireysel emeklilik sistemi iptali 2022 yılı için de yine oldukça kolaydır. Eğer sisteme zorunlu ya da gönüllü olarak giriş yaptıysanız ancak sistemde artık bulunmak istemiyorsanız, yatırdığınız primlerin size iadesi için iptal talebinde bulunmanız gerekmektedir. Ancak sisteme girişte ilk 5 yıl için planınıza tanımlı kesintiler yapılmaktadır. Ayrıca sisteme ilk girişte, giriş aidatı alınmaktadır. 5 yıl dolmadan cayma hakkınızı kullanmanız durumunda giriş aidatı da size iade edilmez. Ayrıca devlet katkısından da yararlanamazsınız.

  Tüm bunları göz önünde tutarak şu adreste yer alan formu doldurup Avivasa acentelerine ulaştırabilir ya da 444 11 11 numaralı çağrı merkezini kullanarak iptal talebinizi iletebilirsiniz. Yatırılan tutar ve varsa yapılacak kesintiler hesaplanarak kısa süre içerisinde iptal işleminiz tamamlanacaktır.

  Avivasa Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Nedir?

  Bireysel emeklilik sisteminde en avantajlı durum yüzde 25’e varan devlet katkısıdır. Bu katkı sistemde en az 5 yıl giriş yapan herkese sunulmaktadır. Yatırılan tutar üzerinden yüzde 25’e varan oran miktar devlet tarafından karşılanmaktadır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir