İçeriğe geç

Askerlik Başvurusu

  askerlik

  Askerlik başvurusu geçmiş dönemlerde Askerlik Şubeye giderek fiili başvuru gerektiriyor olsa da artık E-Devlet’in hayatımızın neredeyse bütün alanlarında kullanımına başlanmasının ardından sistem üzerinden başvuru yapılmasına imkan sağlanmıştır. Size bu yazımızda şubeye gitmenize gerek kalmadan E-Devlet üzerinden başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi vermeye çalıştık.

  Askerlik Başvurusu 2022

  Askerlik, erkek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapmakla yükümlü oldukları bir süreçtir. Eğer kişinin askere gitmesine herhangi bir engel yoksa 20 yaşında olan bütün erkekler askerlik görevlerini yerine getirmek üzere ilgili kuruma başvuru yapmak zorundadır. Bunun için önceki dönemlerde askerlik şubesine başvuru yaparak bununla birlikte sağlık muayenesinden geçilmesi gerekiyordu. Özel durumlar hariç olmak üzere askerlik yaşı gelen erkek vatandaşların bağlı bulundukları Aile Sağlık Merkezlerinden muayenelerinin yapılması ve E-Devlet üzerinden askerliğe kabul için başvuru yapılmasına imkan sağlanmıştır. Yapılacak olan bu işlem için sizlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

  Askerlik Başvurusu

  Askerlik Başvurusu

  Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Askerlik başvurusu e devlet üzerinden nasıl yapılacağına adım adım bakacak olursak:

  • turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet sistemine giriş yapılır. İnternet sitelerinden bu adresi kopyalamak yerine kendiniz yazmanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Gelen ana ekranda yer alan site içi arama ekranına “Millî Savunma Bakanlığı” yazıp aratmanız gerekir. Gelen arama sonuçlarında yer alan ASAL yoklama işlemleri altında yer alan “ASAL Yoklama Başvurusu” bağlantısına tıklamalısınız.
  • Bu ekranda yaptığınız başvuruları görüntüleyebildiğiniz gibi yeni başvurular için de kullanabilirsiniz.
  • Eğer ilk defa başvuru yapacaksanız tıkladığınız ekranda size Bilgilendirme ve Onay Formu açılacaktır. Gelen bu pencereyi onayladığınızda başvuru ekranına geçebilirsiniz.
  • İlk olarak Sınıflandırma Esas Ek Bilgi Formu doldurulması gerekiyor. Bu form içerisinde yer alan kimlik bilgileri otomatik olarak gelecektir. İletişim Bilgileri altında yer alan alanların sizin tarafınızdan doldurulması gerekiyor. Verdiğiniz bilgilerin doğru olduğuna dikkat etmelisiniz.
  • İletişim bilgilerinin doldurulmasından sonra fotoğraf yüklemeniz gerekir. Yükleyeceğiniz fotoğrafın bere, gözlük gibi aksesuarların olmadığı ve aynı zamanda iki kulağınızın da görüneceği bir fotoğraf yüklemelisiniz. Fotoğraf boyutu en fazla 0,8 MB boyutunda olmasına özen göstermelisiniz.
  • İletişim ve fotoğraf aşamalarının tamamlanmasının ardından anket alanı karşınıza çıkacaktır. Anket içerisinde cevaplandırmanız gereken sorular sıralanmıştır. Yıldızlı olarak belirtilmiş sorular cevaplandırılmak zorunda olmakla birlikte yıldız olmayan soruların cevapları boş bırakılabilir. Askerlik başvurusu için gerekli belgeler içerisinde yer alan bu anketin doğru cevaplandırılması da oldukça önemlidir. Anketi doğru bir şekilde doldurduktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayarak diğer adımlara geçebilirsiniz.
  • Bu adımdan sonra karşınıza Celp Dönem Tercihi alanı gelecektir. Gelen ekranda genel dönemde silah altına alınıp alınmadığınız sorulmaktadır. Eğer farklı bir dönemde askerlik görevinizi yerine getirmek istiyorsanız bu soruya “Hayır” olarak cevap vermeniz gerekir. Diğer seçimleri de tamamlamanız ile birlikte bu formdaki bütün süreçleri tamamlamış olacaksınız.
  • Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formu diğer form işlemlerinin tamamlanması ile birlikte karşınıza çıkacaktır. Bu formda sizin genel olarak sağlık durumunuzla ilgili bilgi alınmaktadır. Bu form üzerinde sorulan bütün soruların cevaplandırılması gerekmektedir. Soruları cevaplandırdıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayarak bu adımı da sonlandırabilirsiniz.
  • Sağlık durumu ile ilgili soruları da cevaplandırdıktan sonra karşınıza yaptığınız başvurunun ön izlemesi gelecektir. Gelen ekranda yaptığınız cevaplandırmaların son durumunu ve dolayısıyla başvurunuzun son durumunu görebilirsiniz. Kontrol ettikten sonra “Başvuruyu Kaydet” butonuna tıkladıktan sonra başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.
  • Başvuruyu tamamlamanızdan sonra karşınıza Askerlik Yoklaması Başvurusu Sonuç Ekranı gelecektir. Yaptığınız başvuruya göre ikamet adresinize göre Aile Hekimine yönlendirileceksiniz. Sonuç ekranında gitmeniz gereken Aile Hekiminin bilgisi yer almaktadır. Eğer farklı bir adresteki Aile Hekiminden işlem yapmak istiyorsanız değişiklik yapmanız gerekecektir.
  • Aile Hekiminden muayenenizi yaptırdıktan sonra sistem üzerinden güncelleme işlemi yapabilirsiniz. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra ise barkotlu ve onaylı belgenizin çıktısını alabilirsiniz.
  Askerlik başvuru şartları ve sonuçları

  Askerlik başvuru şartları ve sonuçları

  Askerlik Başvurusu Sonuçları

  Askerlik başvurusu ne zaman sonuçlanır?” sorusunun cevabı olarak sistem yoğunluğu ve askere alınacak kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte genel dönemde alınmak istemenize ya da farklı bir tarih giriyor olmanıza göre de sonuçlanma süresi değişiklik gösterecektir. Sistem üzerinden istediğiniz gibi başvuru işlemlerini yapıyor olmanız size zaman kazandıracaktır. Sistem ile birlikte kurum bireysel başvuru da almaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde askerlik başvurusu adım adım işletilerek sistem üzerinden kısa süre içerisinde başvuru yapabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir