İçeriğe geç

Afet-Acil Durum Yardımları Başvurusu

  Afet-Acil Durum Yardımları Başvurusu

  Afetler çoğu vatandaşa maddi ve manevi kayıplar verdirmektedir. Bu afetlerden sonra barınma, gıda, giyinme gibi yardımların dışında vatandaşların ilerleyen zamanlarda yaşamlarını yeniden düzene sokabilmeleri için bazı yardımlar verilmektedir. Tüm bu yardımlara afet acil durum yardımları denmektedir. Bu yardımlar şu şekilde gruplanıp anlatılabilir:

  Afet-Acil Durum Yardımları: Afet ve acil durum hallerinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından vatandaşlarımızın gıda, giyim vb. temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yardımlar yapılmaktadır.

  Barınma Yardımları: Afet kapsamında vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

  Ev Eşyası Zararı Yardımları: Afet ve acil durum halinden etkilenen hanelere yapılacak ev eşyası zararı yardımlarını kapsamaktadır.

  Acil Durum Yardımı: 9 kişi ve/veya üzeri ölümlü veya yaralanmalı her türlü kazalar ile afet ve acil durum olarak değerlendirilebilecek hallerde ayrıca bir veya daha fazla kişinin ölümü ya da yaralanması ile sonuçlanan hava aracı kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın aileleri ile yoğun bakımda yatan, cerrahi işlem geçirmiş ya da tıbbi tedavi süreçleri en az 3 ay sürecek olan yaralı vatandaşlarımıza yapılan nakdi yardımlardır.

  Afet-Acil Durum Yardımları Başvurusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Başvuru için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz ile göre nerede ise adresini aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorgulamak için buraya tıklayınız.

  Afet-Acil Durum Yardımları Başvurusu için yanınızda kimlik belgenizin olması yeterlidir. Afet durumlarında yardımlar için nereye nasıl başvurulacağı ayrıyeten duyurulmaktadır. O dönemlerde mümkün olduğu kadar takipte olmak gerekir.

  Afet-Acil Durum Yardımları Kimler Başvurabilir?

  Doğal afetlerden yada acil durumlardan etkilenen vatandaşlar başvurabilirler.

  İlginizi Çekebilir:  İskan Kanunu Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Afet-Acil Durum Yardımları İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  Başvuru sahibinin kimlik belgesi yeterlidir.

  Afet-Acil Durum Yardımları Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Afet-Acil Durum Yardımları:

  Acil ve Temel İhtiyaç Yardımları: 5.000 TL’ye kadar
  Yangın, Sel ve Deprem Felaketinde; 7.000 TL’ye kadar
  Kar, Heyelan, Kaya Düşmesi Felaketinde; 4.000 TL’ye kadar
  Geçimini Tarım ve Hayvancılıkla Sağlayan Muhtaç Hanelere; 4.000 TL’ye kadar
  Afetzedelerin Tahliyelerinin Sağlanması Amacıyla; 4.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.

  Barınma Yardımları: İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla;
  • Ev onarımlarında 75.000 TL’ye kadar
  • Prefabrik ev yapımlarında 150.000 TL’ye kadar
  • Betonarme ev yapımlarında 200.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.

  Ev Eşyası Zararı Yardımları: Yangın, sel, deprem, kar, heyelan, kaya düşmesi, teknolojik ve insan kaynaklı vb. felaketler nedeniyle hanesi zarar görenlere ev eşyası zararı yardımı kapsamında  70.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.

  Acil Durum Yardımı: Acil ve temel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince ihtiyaca göre belirlenmektedir.

  Durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmektedir.

  Buraya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir