İçeriğe geç

AFAD Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

  AFAD Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Kahramanmaraş depremi sonrası evi yıkılan vatandaşlar için devlet yardım etme kararı almıştır. Bu karara bağlı olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda uygun bulunan bireylere nakit yardımı yapılmaktadır. İnceleme sonucuna göre AFAD ilk olarak yıkılmış ev sahiplerine yardım parasını göndermektedir. Sonra sırasıyla ağır hasarlı, orta hasarlı olarak devam etmektedir. İnceleme sonucuna göre sırayla ödemeler yapılmaktadır. Yıkılmış, acil yıkılması gereken, ağır hasarlı, orta hasarlı, az hasarlı olarak inceleme sonuçları AFAD’a bildirilmektedir. İki tane büyük çapta depremin oluşması çok sayıda evin ve vatandaşın zarar görmesine neden olmuştur. Bu yüzden Cumhurbaşkanı tarafından verilen emir ile Hane Başı Destek Ödemesi ismiyle yardımlar başlatılmıştır.

  AFAD Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

  AFAD yardımı için yani Hane Başı Destek Ödemesi almak için özel bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. İnceleme sonucu yardım verilmesi belirlenen hasar derecesine sahip olan evlerin sahiplerine, kiracılara yardım parası ödenmektedir. Nüfus kayıt sisteminde ikameti bu evlerde olan bireylere ödeme yapılır. İkamette ev kimin üzerine görünüyorsa ödemeyi o alır. Ancak kiracı, anne baba evinde oturanlar gibi özel durumlarda farklı destekler sunulmaktadır. Bunların detaylarını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

  AFAD Yardım Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Eğer bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacağınızı görmek isterseniz bunun için sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama e-devlet üzerinden yapılır.

  • Öncelikle e-devlet kapısı internet sitesine girin. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  e-devlet kapısı internet sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

  • T.C. kimlik numanız ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • Arama kısmına hane başı destek ödeme sonucu yazın.
  • Gelen bağlantıya tıklayın.
  • Bu sayfada aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Sorgulama yapmadanda bu konuda bilgi alabilirsiniz. Ancak para yattıktan sonra. Devlet deprem yardımını yatırdıktan sonra sms ile bilgilendirme yapmaktadır.

  İlginizi Çekebilir:  Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu

  Hane Başı Destek Ödemesi Nasıl Alınır?

  Hane Başı Destek Ödemesi yani AFAD yardımı ödemesini almak isteyenler kendilerine mesaj geldikten sonra Ziraat Bankası şubelerinden birine giderek alabilirler. Ziraat Bankasında hesabı olanlar hesaplarından deprem yardımını çekebilirler. Ziraat Bankasında hesabı olmayanlar kimlikleri ile başvurmaları durumunda TC kimlik numaralarına yatırılmış olan ödemeyi çekebilirler.

  En yakın Ziraat Bankası şubesini bulmak için buraya tıklayınız.

  Ödemeler inceleme sonuçlarına göre yatırılmaya devam edilmektedir. Tüm ödemeler aynı anda yapılmaz. Bu yüzden sakin kalarak sıranın size gelmesini beklemeniz gerekir. Evi hasar görmeyen vatandaşlara ödeme yapılmaz. 10 bin TL zarar gören afetzedelere hane başı destek ödemesi afette yıkık acil yıkılacak, ağır, orta veya az hasarlı tespit edilen konutlara yöneliktir.

  Hane Başı Destek Ödemesi Ne Kadardır?

  Sahip oldukları herşeyi kaybeden vatandaşlara bu zor dönemde elden geldiğince yardım yapılmaktadır. Hane Başı Destek Ödemesi ile yeniden başlayabilmek için destek sunulmaktadır. Hane başı destek ödemesi hane başına 10000 TL olacak şekilde yapılmaktadır. Bu miktar yapılan her inceleme sonrası ilgili vatandaşın hesabına AFAD tarafından gönderilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir