İçeriğe geç

Yakacak Yardımı Başvurusu

  Yakacak-Yardimi-Basvurusu

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi hanelere temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılmaktadır. Bu yardım sayesinde kış aylarında yakacak almaya gücü yetmeyen aileler ısınma konusunda biraz rahatlayabilirler. Yakacak yardımına dair detaylar makalemizin devamında verilmiştir.

  Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yakacak yardımı başvuru için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Yakacak yardımı başvurusu için bulunduğunuz ile göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı nerede ise adresini aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorgulamak için buraya tıklayınız.

  Yakacak yardımı başvurusu için yanınızda kimlik belgenizin olması yeterlidir.

  Yakacak Yardımı Kimlere Yapılır?

  Yakacak Yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi hanelere temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yapılır. Kömür doğduran bu ailelere ulaştırılır. İhtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı yapılmaktadır.

  Yakacak Yardımına Kimler Başvurabilir?

  18 yaş üstü aile bireyi yakacak yardımı için başvuru oluşturabilir. Ailenin en büyük üyesinin başvurması yerinde olacaktır. Ancak aile büyükleri uygun durumda değilse (hastalık, çalışma gibi…) başvuru müsait olan ve yaşı tutan aile üyeleri tarafından yapılabilir.

  Yakacak Yardımları Kim Faydalanabilir?

  3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan  ihtiyaç sahibi haneler veya sosyal güvencesi olan ancak hane  içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden  (2023 yılı için 2.835,60 TL) az olan haneler faydalanabilmektedir. Bu kriterlere uyan aileler başvuru oluşturabilirler. Uygun bulunması durumunda yakacak yardımı alabilirler.

  Yakacak Yardımları İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  Yakacak yardımı başvurusu için 18 yaş üstü aile bireyinin kimlik belgesi gereklidir. Kimlik belgesi ile başvuru yapılabilir.

  İlginizi Çekebilir:  Afetzede Çocuklara Koruyucu Aile Olma Başvurusu

  Yakacak Yardımları Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Hanelere dağıtılacak kömür miktarı bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak 2023 kömür döneminden itibaren Bakanlıkça belirlenecektir. Kış ayları öncesinde belirlenen sevkiyat programına göre teslimatlar gerçekleştirilmektedir.

  Yakacak yardımı için buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  Aşağıdaki tabloyu inceleyerek hızlıca yakacak yardımı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Farklı vakıf ve kuruluşlar tarafından da böyle yardımlar verilmektedir. Ancak o yardımlar için ilgili vakıflara başvuru yapılır.

  Yakacak Yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi hanelere temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılmaktadır. 18 yaş üstü aile bireyi 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan  ihtiyaç sahibi haneler veya sosyal güvencesi olan ancak hane  içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden  (2023 yılı için 2.835,60 TL) az olan haneler faydalanabilmektedir. Kimlik Belgesi Hanelere dağıtılacak kömür miktarı bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak 2023 kömür döneminden itibaren Bakanlığımızca belirlenecektir. Kış ayları öncesinde belirlenen sevkiyat programına göre teslimatlar gerçekleştirilmektedir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir