İçeriğe geç

Çalıntı ve Kayıp Kimlik Yenileme Başvurusu

  652837cfa4686022b4af4919

  Çalıntı ve Kayıp Kimlik Yenileme Başvurusu

  Kayıp kimlik bildirimini yaptıktan sonra kayıp, değiştirme nedeniyle yeni kimlik kartı başvurusu yapmanız gerekir. Bunun için randevu almanız gerekir.

  Tc kimlik kartı randevusu almak için online platformdan yada ALO 199 hattını arama işlemi yapılabilir.

  TC kimlik randevusu almak için buraya tıklayınız.

  Yukarıdaki bağlantıdan randevu alınabilir. Online olarak randevu almak istemezseniz ALO 199 numarasını arayabilirsiniz. TC kimlik kartı başvurusu yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekir.

  • Randevu gününde başvuru için nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekir. Eğer yerleşim yeriniz sistemde kayıtlı ise nüfus müdürlüklerinin hepsine başvuru yapabilirsiniz. Eğer yurtdışında iseniz dış temsilciliklere giderek kimlik kartı talep edebilirsiniz.
  • Başvuru için gittiğinzed eğer bilgileriniz sistemde kayıtlı ise doğrudan kimlik başvurunuz alınır. Değilse adres beyanı işlemi yapılır ve sonra kimlik kartı başvurunuz alınır.
  • Yanınızda giderken mutlaka talep edilecek belgeleri götürmeniz gerekir. Bu belgeler şunlardır:

  Nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge, geçici kimlik belgesi gibi geçerli fotoğraflı resmi bir belge ve son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

  • Bu belgeleri hazırladıktan sonra yurt içinde iseniz nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise dış temsilciliklere başvuru için gitmelisiniz. Randevu tarihinde gitmeye özen gösteriniz.

  Kimlik kartı başvurusunda eğer merkezi sistemde kayıtlı fotoğrafınız son altı ay içinde çekilmiş bir fotoğraf değilse yenilenmesi gerekir. Yanınızda mutlaka yeni çekilmiş bir fotoğraf götürmelisiniz. Biyometrik olması gerekir. Bu şekilde kimlik kartı başvurusu doğrudan yapılabilir. Fotoğrafta yüz tamamen görünür şekilde ön cepheden çekilmiş, gözler açık konumda; alın, yüz ve çene açık olmalı ve renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Fotoğrafın biyometrik ve orjinal fotoğraf olması gerekir. Fotokopi yada çıktı kabul edilmez. On beş yaşını geçmiş olan bireyler fotoğraf götürmek zorundadır. On beş yaşın altında zorunluluk yoktur. Eğer başvuru sırasında özel olarak talep ederseniz on beş yaş altında da fotoğraf kullanılır. Sizin kullanım ve talebinize göre düzenlenir.

  İlginizi Çekebilir:  Er ve Erbaş Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Kayıp Kimlik Bildirimi Nereye Nasıl Yapılır?

  • e- devlet kapısı üzerinden

  e-devlet sistemine girerek kayıp yada çalıntı kimlik bildirimi yapabilirsiniz.

  • Yurt içinde Alo 199 numaralı çağrı merkezi aranarak

  Hattı arayarak kimlik kartınızın kayıp olduğunu yada çalındığını bildirmelisiniz.

  • Yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklerine

  Nüfus müdürlüklerine yada dış temsilciliklere giderek kayıp ve çalıntı durumunu bildirmeniz ve kimlik kartını iptal ettirmeniz gerekir.

  Kimlik kartınızı kaybettikten sonra yukarıdaki yöntemlerden birini kullanarak kimliğinizin iptal edilmesini talep etmelisiniz. Kimlik kartınızın iptalini talep ettikten sonra yeni kimlik kartı için başvuru oluşturmanız gerekir. Bunun için gerekli adımları ve neler yapacağınızı makalemizin devamından öğrenebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir