İçeriğe geç

Basın Mensubu Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  basın kartı

  Basın yayın sektöründe çalışan ve belirli özellikleri taşıyan kişilere Sarı Basın Kartı verilir. Bu kart özel bir meslek kartıdır. Sarı Basın Kartını alabilmek için basın yayın sektöründe hizmet vermek yetmek. Bazı özel şartları karşılıyor olmak gerekir. Sarı Basın Kartı resmi nitelik taşır. Devlet tarafından basın mensubu olarak tanınmış olunduğunu gösteren bir karttır.

  Sarı Basın Kartı;

  • Yerli basın yayın kuruluşlarının sahiplerine,
  • Yerli basın yayın kuruluşlarının mensuplarına,
  • Yabancı basın kuruluşlarının Türk uyruklu mensuplarına,
  • Yerli ve yabancı basın kuruluşlarının birkaçında Türkiye’yi de kapsayacak şekilde görev yapan yabancı uyruklu kişilere verilir.

  Makalemizde anlatacağımız Basın Mensubu Kartı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanılan ve ücretsiz ulaşım imkanı veren bir ulaşım kartıdır. Basın Mensubu Kartını almak için Sarı Basın Kartı sahibi olmak gerekir. Bu kritere uyan bireyler Basın Mensubu Kartı için başvuru oluşturabilirler.

  Basın Mensubu Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Basın mensubu olarak çalışan bireyler bireysel olarak başvuru oluşturarak basın mensubu kartı alabilirler. Basın Mensubu Kartı almak için önce gerekli belgelerin hazırlanması gerekir. Daha sona bu belgeleri size en yakın İstanbul Kart Merkezine ulaştırmanız gerekir. İstanbul kart Merkezine belgeleri teslim ettikten sonra ödenmesi gereken ücreti ödeyerek kartı alabilirsiniz. Ödemeyi nakit yada kredi kartı ile yapmak mümkündür.

  Basın Mensubu Kartı için gereken belgeler nelerdir:

  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nden alınan Basın Kartı’nın aslı,
  • Üzerinde TCKN bulunan kimlik aslı ya da kimlik yerine geçen belgelerden birinin aslı (sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, avukat/hâkim/savcı/noter kimlik kartı, pasaport ve özel kanunlarda resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri)
  • 1 adet güncel fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)

  Basın mensubu olan birey başvuru için kendisi gidemiyorsa yerine anne, baba, eş yada çocukları giderek başvuru yapabilir. Yanlarında kendi kimliklerini mutlaka bulundurmalıdırlar. Başvuru sahibinin kimlik belgeside yanında olmalıdır.

  İlginizi Çekebilir:  Müzik Susmasın Başvuru Formu Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir?

  Basın Mensubu Kartı Nerede ve Nasıl Kullanılabilir?

  Basın Mensubu Kartı alan basın mensupları kartlarını İstanbul Kart ile anlaşmalı olan tüm üye işyerlerinde ve kuruluşlarda kullanabilirler. Ayrıca perakende ve hizmet sektöründe hizmet veren üye işyerlerinde ödeme aracı olarak kullanabilirler.

  Toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak seyahat edebilirler. Bu toplu taşıma araçları ise şu şekilde sıralanabilir: Otobüs AŞ, İETT, Metro, Tramvay, Teleferik, Marmaray, Metrobüs, Vapur vb. Bu araçlarda kart okuma cihazına ya da turnikelerde bulunan kart okuma cihazlarına kartı yaklaştırarak geçiş yapabilirsiniz. Bu şekilde kullanılabilir. Basın Mensubu Kartını kullanan bireyler kartlarını vizelemek durumundadırlar. Basın Mensubu Kartını vizelemek için Ekim ayını beklemelisiniz. Ekim ve Aralık ayı sonunda Basın Mensubu Kartı vizeleme işlemi yapılmalıdır. Bu aylar bittiğinde vizeleme işlemi yapılmayan Basın Mensubu Kartlarının ücretsiz özelliği kaldırılır ve tam tarife üzerinden ücretlendirilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir