İçeriğe geç

AKUT Gönüllü Başvurusu Nasıl Yapılır?

  akut

  AKUT arama kurtarma derneğidir. AKUT arama kurtarma derneği Türkiye’nin ilk arama kurtarma derneğidir. AKUT’un ilk kuruluşu 1994 yılında olmuştur. Dağcı olan bir grup tarafından kurulmuştur. Arama çalışmaları yapılmasına rağmen bulunamayan üniversite öğrencilerini kurtarma çalışması sonuçsuz kalınca dağları tanıyan bu grup derneği kurmuştur. AKUT kuruluş amacı olan dağlarda zor durumda kalan kişileri kurturmak, diğer zorlu doğa koşullarında doğru arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirmek için çalışır. Arama kurtarma faaliyetlerinin doğru ve etkili bir şekilde yapılması amaçlanır. Gönüllü bireyler hızlı bir eğitimden geçirilerek doğal afetlerde kurumlara yardımcı olabilen bireyler yetiştirir. AKUT arama kurtarma derneği Kamu Yararına Dernek statüsünü kazanmış olan bir dernektir.

  AKUT arama kurtarma derneğine başvuru yaparak gönüllü olan bireyler zor zamanlarda birlik olarak yardıma koşabilir. AKUT arama kurtarma derneği gönüllü başvurusu oluşturmak istiyorsanız neler yapmanız gerektiği makalemizin devamında anlatılmıştır.

  AKUT Gönüllü Başvurusu Nasıl Yapılır?

  AKUT gönüllüsü olmak isteyen bireylerin yardım çalışmalarında bulunmasını engelleyen bir rahatsızlığı olmamalıdır. AKUT Gönüllü başvurusu yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • İlk olarak yaşadığınız bölgede AKUT ekibinin olması gerekiyor. Bu yüzden AKUT ekibi olup olmadığını sorgulamalısınız.
  • AKUT ekibinin bulunup bulunmadığını sorgulamak için AKUT resmi internet sitesinde anasayfada bulunan Operasyonel Ekiplerimiz başlığı altında bulunan haritayı inceleyin.

  AKUT Ekiplerinin bulunduğu bölgeleri görmek için buraya tıklayınız.

  • Haritada ekiplerin bulunduğu bölgeler işaretlenmiştir.
  • Eğer bulunduğunuz bölgede bir AKUT ekibi varsa aşağıdaki bağlantıyı kullanarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

  AKUT Gönüllü Başvurusu için buraya tıklayınız.

  Başvuru alındıktan sonra talep yoğunluğuna göre size ulaşılarak bilgi verilir.

  AKUT Afet Bilinci İçin Çalışır?

  AKUT Türkiye’de güvenilen bir kurumdur. Sosyal sorumluluk anlaşıyı ile toplumu bilinçlendirme için faaliyetler sürderin AKUT aralıksız olarak çalışmalar yapar. Seminerler ile bilgilendirmeler yapar. AKUT yılda ortalama 2.000 oturumla, 100.000 kişiye ulaşarak “Temel Afet Bilinçlendirme” ve “Deprem Bilinçlendirme” seminerleri vermektedir. Bu seminerlen ile vatandaşlarda yardım bilinci artarak bilinçli bir topluluk oluşmaktadır. Oluşturduğu projeler ile yaptığı çalışmalar vardır. Deprem bilinçlendirme seminerleri dikkat çekmektedir. AKUT arama kurtarma derneğinde tüm yardımlar gönüllülük esası ile işler. Mali kaynağı bağışlardan sağlanmaktadır. Devletin verdiği yetki ile izin almadan yardım toplayabilen bir kurumdur. AKUT sürekli yenilenen alt yapısı ve ekipmanları ile yardıma ihtiyacı olan bireylere el uzatmaya devam ediyor.

  İlginizi Çekebilir:  Er ve Erbaş Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  AKUT’un Değerleri Nelerdir?

  • Gönüllülük
  • Karşılıksız Yardımseverlik
  • Başta İnsan Hayatı Olmak Üzere Tüm Canlıların Hayatına Değer Vermek
  • Dürüstlük
  • Güvenilirlik

  Bunların dışında sahip olduğu etik değerleri korumaktadır. Etik değerler; insan hayatını kurtarmak, gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik, dürüst ve güvenilirlik, bağımsızlık, medyatik olmamak, açıklık, gelir sağlamak değil yardımda bulunmaktır. AKUT halk, devlet, sponsorlar gibi kanallardan destek almaktadır. Ancak zaman içinde çalışmalar yapılması gerekse bile asla yardım etmek amacı dışında gelir sağlama isteği olmayacaktır. AKUT bu etik değerlere sıkıca bağlıdır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir