İçeriğe geç

Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

  afetzede

  Afetzede hak sahipleri konut, iş yeri ve ahırları ağır-yıkık ve orta derecede hasar gören kişilerin afetten önce ve afet sırasında tapusu ebeveynine ait olan konutlarda kalan bireyler afetzede hak sahibi olarak belirlenmiştir. Afetzede hak sahipliği ile Kahramanmaraş depreminde, depremden etkilenen afetzedelere hak sahipliklerinden dolayı konut kredisinden yararlanma imkanı veriliyor. Yeniden yapılacak olan binalardan alınmak üzere inşaat kredisinden yararlanma imkanı sağlanılıyor.

  Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Kendine ait konutu olan vatandaşlardan hak sahibi olanlar şu şekilde belirlenmiştir.

  • Afetten dolayı konutu yıkılan, yanan yada oturulamayacak şekilde ağır hasar gören aileler,
  • Kendine ait konutu bir afete maruz kalmış olan aileler,
  • Afet gören yerlerin yakınında yada bitişiğinde, üzerinde bina yaptırılmak için İmar ve İskan Bakanlığınca tespit edilip imar planına dahil edilen veya bu
   konutları için kıymet belgesi verilen aileler,

  Bu aileler hak sahibi sayılırlar. Hak sahibi ailelere yeniden konut yapılır yada konut kredisi verilerek ev sahibi olmaları sağlanır.

  Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu

  Afetzede hak sahipliği başvurusu için e-devlet kapısı üzerinden başvuru oluşturulabilir. Bunun için e-devlet internet sitesine yada mobil uygulamasına girerek sisteme giriş yapmak gerekir. e-devlet internet sitesi üzerinden Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu oluşturmak isteyenler aşağıdaki adımları izleyebilirler:

  • Öncelikle e-devlet internet sitesine girmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

  e-devlet sistemine girmek için buraya tıklayınız.

  • Buradan T.C, kimlik numanız ve şifrenizle birlikte sisteme giriş yapın.
  • Sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Afetzede hak sahipliği başvuru sayfasına ulaşın.

  Afetzede hak sahipliği başvurusu için buraya tıklayınız.

  • Bu sayfadan Afetzede hak sahipliği başvurusu oluşturabilirsiniz.

  e-devlet mobil uygulaması üzerinden aynı adımları izleyerek afetzede hak sahipliği başvurusu oluşturabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı akıllı cihazınıza indirebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  İskan Kanunu Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Sonra sisteme giriş yaparak aynı bağlantıyı kullanarak hak sahipliği başvurusu oluşturabilirsiniz.

  Afetzede Hak Sahiplerine Hangi Haklar Verilir?

  AFAD Başkanı Sezer tarafından yapılan açıklamada il değiştiren depremzedelerin hak kaybı yaşamayacakları belirtilmiştir. Açıklamaya göre devlet tarafından verilen imkanlar afetzedeleri kapsamaktadır ve kalıcıdır.

  • Büyükşehir olan bir ilde yaşayan ve  aynı ilçe sınırları içerisinde hasarsız ikinci bir konutu olan afetzede, o ilçedeki diğer evi ağır hasarlı olsa bile AFAD tarafından sağlanan konut yardımından faydalanamaz.
  • Büyükşehir olan bir ilde; afetzedenin bir ilçesindeki konutu ağır hasarlı ise, başka bir ilçesindeki konutu hasarsız olsa dahi afetzede hak sahibi olabilir.
  • Eşinin üzerine olan hasarsız konut ile afetzedenin üzerine olan konut aynı ilçede değil ise hak sahibi olunabilir.
  • Eşinin üzerine olan hasarsız konut ile afetzedenin üzerine olan ağır hasarlı konut aynı ilçede bulunuyor ise hak sahibi olunamaz.
  • Afetzedenin kaç tane ağır hasarlı konutu olursa olsun AFAD tarafından hak sahibi olmak şartıyla kendisine bir tane konut yapılmaktadır.
  • Farklı ilçelerde dahi olsa, afetzedenin kaç tane ağır hasarlı konutu olursa olsun AFAD tarafından hak sahibi olması şartıyla bir tane konut yapılmaktadır.
  • Afetzedeler, herhangi başka bir ilde hasarsız konutu olsa dahi afetin meydana geldiği yerdeki ağır hasar gören konutundan dolayı hak sahibi olabilmektedir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir